outdoors 6703866 1280
Piaskowanie na sucho czy mokro? Obie techniki wykorzystywane są w wielu branżach. Z ich pomocą można oczyścić powierzchnie z różnych zanieczyszczeń, a także przygotować je pod zabezpieczenia antykorozyjne. Wybór między piaskowaniem na mokro a sucho jest trudny, gdyż każdy ze sposobów ma swoje wady i zalety. Wiele także zależy od domyślnej powierzchni, która ma być oczyszczona, jak i indywidualnych preferencji każdego klienta. W artykule przyjrzymy się obu rozwiązaniom.

Piaskowanie na mokro – wady i zalety

Zacznijmy od metody, która jest droższa, jednak pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty. Piaskowanie na mokro, zwane także hydropiaskowaniem, to nic innego jak obróbka powierzchni pod ciśnieniem, łącząca tradycyjne piaskowanie z użyciem wody, która skutecznie wzmacnia działanie ścierniwa. Najpopularniejsze ścierniwo do piaskowania na mokro to bez wątpienia piasek kwarcowy. Po ocenie stanu powierzchni specjalista może także sięgnąć po granulaty szklane, jak i drobny granit. Opisując piaskowanie na mokro należy wspomnieć o jego największych zaletach:
  • redukcja pylenia – bez względu na to, jaki piasek do piaskowania na mokro zostanie wybrany, wykorzystywana podczas procesu woda neutralizuje pylenie. Jest to szczególnie ważne w obszarach, gdzie kontrola poziomu zapylenia jest kluczowa dla zdrowia pracowników i ochrony środowiska,
  • zwiększona efektywnośćpiaskowanie na mokro jest przede wszystkim skuteczne, co udowadnia wykorzystywana przez Bud-Term technologia EcoQuip. Jest to nowoczesna technologia, nadająca się do usuwania rdzy, starych powłok, nalotów, oznaczeń, plam itd.,
  • skrócenie czasu realizacji usługi – zastanawiając się nad tym, czy wybrać piaskowanie na sucho, czy mokro, z pewnością warto zwrócić uwagę na ten aspekt. Hydropiaskowanie działa błyskawicznie, a także ogranicza skalę zanieczyszczeń do minimum. Nie trzeba np. przejmować się także wielogodzinnym sprzątaniem.
Wady piaskowania na mokro:
  • konieczność osuszania – po procesie piaskowania na mokro powierzchnia musi zostać dokładnie osuszona, by móc wykonać zabezpieczenie antykorozyjne,
  • cenausługi piaskowania wyceniane są indywidualnie. Wszystko zależy od skali zlecenia oraz wybranej techniki. W tym przypadku hydropiaskowanie wypad drożej względem tego tradycyjnego.

Piaskowanie na sucho – wady i zalety

W niniejszym podpunkcie opiszemy Państwu piaskowanie na sucho. Wymieniając jego atuty należy wspomnieć o:
  • wszechstronnym zastosowaniu – piaskowanie na sucho wykorzystuje się zarówno podczas usuwania farby, rdzy, jak i innych zanieczyszczeń (nawet z porowatych nawierzchni),
  • braku wilgoci podczas pracy,
  • dostępie do różnych rodzajów ścierniw – w zależności od efektu, który chce się uzyskać, można sięgnąć po ścierniwa gruboziarniste lub też drobnoziarniste. Wśród najpopularniejszych materiałów warto wyróżnić: sodę, mączkę wapienną, śrut, piasek kwarcowy, mikrokulki szklane, żużel pomiedziowy i wiele innych.
Mimo wielu zalet, piaskowanie na sucho ma również swoje wady, takie jak spore pylenie. Dlatego ważne jest, aby zawsze stosować odpowiednie środki ochrony indywidualnej i znać wszelkie ryzyka związane z konkretnym zastosowaniem. Jak widać nie jest łatwo stwierdzić, co wybrać: piaskowanie na sucho, czy mokro. Na szczęście nie muszą się Państwo tym przejmować. Jako specjaliści z Bud-Term, pomożemy podjąć odpowiednią decyzję. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą usług: czyszczenie strumieniowo-ścierne.

PARTNERZY

Copyright – BUD-TERM    |    DEVELOP: MADEbyDZIWAK – strony internetowe