
Ze względu na czynniki doprowadzające do korozji oraz degradacji powierzchni stalowych i innych materiałów, wyróżnia się poszczególne środowiska korozyjne, a co za tym idzie klasy korozyjności. Wszystkie pomiary szczegółowo są określone przez normy PN-EN ISO 12944 i ostatecznie pomagają dobrać odpowiednią formę czyszczenia powierzchni, a następnie najskuteczniejsze zabezpieczenie antykorozyjne. W niniejszym artykule skupimy się na klasie C3, C4 oraz C5, z którymi najczęściej ma do czynienia nasza firma.
Czym jest kategoria korozyjności i jak się ją ustala?
Zacznijmy od początku. Kategoria korozyjności odnosi się do stopnia ryzyka i wielu czynników, na jakie narażone są dane powierzchnie w konkretnym środowisku. Eksperci, przeprowadzając pomiary, biorą pod uwagę chociażby temperaturę oraz wilgotność powietrza, podatność materiału na uszkodzenia mechaniczne, odporność na substancje chemiczne, czy też działanie i nasilenie promieni słonecznych.
Kategoria środowiska korozyjnego reprezentowana jest przez następujące litery alfabetu: A, B oraz C.
- Kategoria korozyjności A – tutaj mamy do czynienia ze środowiskiem niekorozyjnym lub nieznacznie korozyjnym. Oznacza to, że materiały znajdują się w przestrzeni suchej i dobrze wentylowanej. Nie mają także styczności z substancjami chemicznymi oraz zanieczyszczeniami w dużym natężeniu.
- Kategoria korozyjności B – tutaj sytuacja wygląda inaczej. Klasa korozyjności B to środowisko z umiarkowanym poziomem wilgoci oraz zanieczyszczeniami. Nadal jednak nie uwzględnia się tu działania substancji chemicznych.
- Kategoria korozyjności C – w tym przypadku występują praktycznie wszystkie czynniki wpływające na powstawanie rdzy. Mamy tu zatem do czynienia z wysokim poziomem wilgotności oraz zanieczyszczeniami. Dane powierzchnie są także narażone na działanie promieni słonecznych, skrajnych temperatur oraz środków chemicznych.
Klasy korozyjności charakterystyczne dla polskiego klimatu
Oprócz kategorii korozyjności wyróżniamy także klasy: 1, 2, 3, 4, 5-I, 6-M. Dwie pierwsze dotyczą budynków mieszkalnych, ogrzewanych, które nie mają wymagającego środowiska. Usługi antykorozyjne naszej firmy skupiają się na trzech kolejnych klasach, które postanowiliśmy przedstawić.
- Klasa korozyjności C3 – tutaj powierzchnie narażone są na zawilgocone i zanieczyszczone środowisko korozyjne, w którym znajdują się przeważnie przedsiębiorstwa spożywcze oraz gospodarcze. W tym przypadku mamy także do czynienia z niewielkim oddziaływaniem tlenku siarki.
- Klasa korozyjności C4 – tutaj środowisko korozyjne jest bardzo wymagające. Największym niebezpieczeństwem dla powierzchni jest wysoki stopień zawilgocenia, charakterystyczny dla obiektów znajdujących się bezpośrednio nad wodą. Z dużą wilgotnością powietrza mają także do czynienia zakłady chemiczne, a także baseny i aquaparki. W tej klasie może występować także średnie zasolenie.
- Klasa korozyjności C5 – w tym przypadku regularne zabezpieczenie antykorozyjne stali oraz zabezpieczenie antykorozyjne dachu to podstawa. Elementy konstrukcji oraz elewacji nieustannie zmagają się z dużym poziomem zanieczyszczenia, oddziaływaniem chemikaliów oraz wilgoci.
W Bud-Term świadczymy usługi w różnych środowiskach korozyjnych. Dysponujemy profesjonalnym sprzętem, dzięki któremu usuwamy grube warstwy zanieczyszczeń, a następnie wykonujemy zabezpieczenia antykorozyjne odpowiednio wytrzymałymi produktami. Dostosowujemy także grubość powłoki malarskiej do klasy korozyjności (C3, C4 lub C5).
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z ofertą naszych usług. Możemy wykonać dla Państwa między innymi zabezpieczenia antykorozyjne betonu.

- Chorzów, ul. Kaliny 17
- +48 604 978 189
- +48 602 657 134
- Tomasz.Rybarski@bud-term.pl
- Lech.Rybarski@bud-term.pl
Copyright – BUD-TERM | DEVELOP: MADEbyDZIWAK – strony internetowe