Hałas w środowisku pracy - czemu izolacja akustyczna jest istotna?

Izolacja akustyczna to proces zapobiegania przenikaniu dźwięków z jednego miejsca do drugiego poprzez zastosowanie materiałów i konstrukcji, które ograniczają transmisję fal dźwiękowych. Izolacja akustyczna powinna być jednym z priorytetów każdego zakładu produkcyjnego. Na co zwrócić szczególną uwagę, by spełnić wymagane normy oraz zapewnić komfort pracownikom? Odpowiedzi znajdą Państwo w poniższym wpisie.

Co to jest izolacja akustyczna?

Celem izolacji dźwiękoszczelnej jest zminimalizowanie hałasu, zarówno w obrębie zakładu z maszynami przemysłowymi, jak i na zewnątrz. Dwa kluczowe parametry określające jej skuteczność to współczynnik redukcji dźwięku (STC — Sound Transmission Class) i indeks izolacyjności od dźwięków uderzeniowych (IIC — Impact Insulation Class). Wyższe wartości STC i IIC wskazują na lepszą izolację.

Wygłuszanie maszyn przemysłowych w zakładzie pracy jest koniecznością, ponieważ istnieją normy i przepisy budowlane określające minimalne wymagania dotyczące izolacji akustycznej. Muszą one być spełnione w budynkach komercyjnych i mieszkalnych.

Izolacja akustyczna styropian czy wełna — co wybrać?

Zapewnienie izolacji akustycznej styropianem czy wełną mineralną zależy od kilku czynników, w tym od specyfiki danego projektu, wymagań izolacyjnych oraz budżetu. Jeśli głównym celem jest maksymalizacja izolacji dźwiękoszczelnej, wełna mineralna jest zdecydowanie lepszym wyborem. Jeżeli jednak izolacja akustyczna jest dodatkiem do izolacji termicznej i budżet jest ograniczony, styropian jak najbardziej może być użyty. W każdym przypadku ważne jest zastosowanie odpowiednich technik konstrukcyjnych, aby osiągnąć największą skuteczność wybranego materiału izolacyjnego.

Materiały stosowane do osiągnięcia efektywnej izolacji akustycznej to również: pianki, specjalne płyty gipsowo-kartonowe, które są stosowane do pochłaniania dźwięku i zmniejszania jego transmisji przez ściany, podłogi i sufity. Dodatkowo, aby zwiększyć skuteczność izolacji, wykorzystywane są techniki takie jak podwójne ściany, izolacja akustyczna podłóg, czy zawieszane sufity.

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu, czym jest izolacja akustyczna. Mamy w ofercie również inne usługi dla przemysłu takie jak:

  • termoizolacja, która zwiększa efektywność energetyczną,
  • piaskowanie, dzięki któremu łatwo usunąć rdzę, farbę czy zabrudzenia,
  • zabezpieczenia antykorozyjne, przedłużające żywotność konstrukcji metalowych.

Zachęcamy do kontaktu z nasza fachową obsługą, która odpowie na Wszystkie Państwa pytania i doradzi izolację dźwiękoszczelną odpowiednią dla Państwa potrzeb.