Niejednokrotnie w artykułach opowiadaliśmy Państwu o materiałach ściernych oraz ich właściwościach. Przyszła kolej na popularny w wielu branżach piasek kwarcowy. Jaki piasek do piaskowania wybrać, aby oczyścić powierzchnię oraz uzyskać jej oczekiwaną chropowatość? Właśnie na tym skupimy się w poniższym artykule.
Kwarcowy piasek do piaskowania – czym jest?
Zanim przejdziemy do szczegółów i tego, jaka grubość piasku do piaskowania jest dedykowana do konkretnych powierzchni, zaczniemy od podstaw, czyli: czym dokładnie jest piasek kwarcowy? To popularne i wykorzystywane w wielu branżach ścierniwo o szerokim zastosowaniu. W jego skład wchodzi przede wszystkim krzemionka. Jest on:
- odporny na działanie różnych substancji chemicznych,
- wytrzymały (odporny na czynniki mechaniczne),
- odporny na temperatury. Jego temperatura spieku to 1200-1400 C°.
Wpływ na to, jaki piasek do piaskowania wybrać, ma przede wszystkim powierzchnia, którą chce się oczyścić lub wygładzić. Ze względu na swoje właściwości, piasek kwarcowy nadaje się do usuwania zanieczyszczeń:
- z cegieł, betonu i innych chropowatych powierzchni,
- ze stali (elementy konstrukcji oraz poszycia ścian i dachów różnych obiektów).
Dzięki doświadczeniu i wielu zrealizowanych projektów tylko specjaliści wiedzą, jakim piaskiem piaskować różne powierzchnie. Nieraz ścierniwo kwarcowe jest niewystarczalne. W takich momentach sięga się po:
- piasek wulkaniczny – w jego składzie można znaleźć okruchy szkliwa, magnezję, a nawet popioły. Chętnie stosowany do czyszczenia elewacji oraz odświeżania pomników.
- piasek z domieszką innych minerałów.
Granulacja piasku do piaskowania
Na jaką granulację piasku do piaskowania należy postawić? Jak wspomnieliśmy wszystko zależy od powierzchni, na której będzie się pracować. Wyróżniamy następujące przedziały granulacji piasku:
- 0.1 – 0.5 mm – piasek z tego przedziału chętnie wykorzystywany jest podczas przywracania blasku fasadom zabytków, czy też w trakcie czyszczenia cegły,
- 0.3 – 1.0 mm – przy tej granulacji można już uporać się z zanieczyszczeniami na metalowych elementach,
- 0.8 – 1.4 mm, a nawet 1.0 – 3.0 mm – jeśli ktoś nie wie, jaka granulacja piasku do piaskowania konstrukcji stalowych jest najlepsza, to od razu warto zwrócić uwagę na ten przedział.
Jaki piasek do piaskowania na mokro wybrać? Śmiało można sięgnąć po omawiany piasek kwarcowy. W zależności od granulacji – aby uzyskać oczekiwany efekt i jednocześnie nie uszkodzić urządzenia – trzeba wybrać odpowiednią dyszę czyszczącą. Dla większych granulek może ona mieć nawet ponad 8 mm średnicy. Czy warto przejmować się tym aspektem i decydować na piaskowanie na mokro? Jak najbardziej – woda zapobiega pyleniu tworzywa, a przy okazji zwiększa skuteczność prac (pisaliśmy o tym przy okazji innych naszych artykułów).
Jeżeli chodzi o usługi piaskowania, to prowadzona przez nas firma Bud-Term postrzegana jest jako specjalista w branży. Jeżeli chcą Państwo skorzystać z naszych usług, zachęcamy do zajrzenia na stronę i skontaktowania się z nami.
- Chorzów, ul. Kaliny 17
- +48 604 978 189
- +48 602 657 134
- Tomasz.Rybarski@bud-term.pl
- Lech.Rybarski@bud-term.pl
Copyright – BUD-TERM | DEVELOP: MADEbyDZIWAK – strony internetowe