W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy Państwu przedstawić różne rodzaje zabezpieczeń antykorozyjnych, dzięki którym można zneutralizować rdzę i zahamować jej rozprzestrzenianie. Zapraszamy do lektury.
Dwa podstawowe rodzaje zabezpieczeń antykorozyjnych
Profesjonalne zabezpieczenie antykorozyjne elementów stalowych można wykonać na kilka sposobów. Wyróżniamy:
- elektrochemiczne zabezpieczenie przed korozją – jest to metoda, która polega na kontrolowanym przepływie prądu elektrycznego między metalem a otaczającym go środowiskiem. Tego typu antykorozja przemysłowa wykorzystywana jest w przypadku mostów, platform, statków, rurociągów, konstrukcji podziemnych, czy też systemów chłodzenia. Rozróżniamy dwie główne podkategorie elektrochemicznego zabezpieczania stali:
- anodowanie – proces, w którym stal jest używana jako anoda w obwodzie elektrycznym,
- katodowe zabezpieczenie – w tym przypadku prąd elektryczny jest dostarczany do stali w taki sposób, aby stała się ona katodą w obwodzie elektrycznym. Innymi słowy, prąd dociera do stali w taki sposób, aby zahamować przepływ jonów metalu z powierzchni stali do roztworu wodnego,
- powłoki antykorozyjne – antykorozja konstrukcji to różne metody i techniki zabezpieczania powierzchni przed niszczycielskim działaniem rdzy. Nieocenione w walce z korozją są powłoki antykorozyjne, które dzielimy na:
- niemetaliczne – w tym przypadku zabezpieczenie antykorozyjne dachu, rur stalowych, konstrukcji obiektów itd. polega na nałożeniu specjalnej farby lub lakieru, na dokładnie oczyszczonej powierzchni. Najczęściej usługi antykorozyjne, w połączeniu z przygotowaniem powierzchni, obejmują tą technikę,
- metaliczne – mowa tu o cynkowaniu lub chromowaniu metalowych elementów. Oba sposoby są powszechnie wykorzystywane.
Jak widać jest kilka rodzajów zabezpieczeń antykorozyjnych. Aby konkretne zabezpieczenie było skuteczne, powinno zostać dobrane na podstawie czynników środowiskowych oraz samego materiału (jego rodzaju oraz właściwości).
Jak wybrać profesjonalne zabezpieczenie antykorozyjne?
Skuteczna antykorozja konstrukcji to zabezpieczenie, które dobrze będzie spisywało się przez kilka lat. Aby jednak tak było, rodzaj powłoki ochronnej, tworzony na metalach, powinien być dostosowany do:
- warunków środowiskowych – np. konstrukcje umieszczone w środowiskach morskich, gdzie można zaobserwować wysokie stężenie soli, będą wymagały innych metod zabezpieczenia niż te umieszczone w środowiskach przemysłowych, gdzie dla odmiany muszą zmagać się z agresywnymi chemikaliami,
- materiałów – stosując zabezpieczenie antykorozyjne uwzględnia się także właściwości poszczególnych powierzchni, np. stal nierdzewna jest bardziej odporna na korozję niż stal węglowa,
- warunków aplikacji – przed wykonaniem profesjonalnego zabezpieczenia antykorozyjnego specjaliści dokonują analizy warunków aplikacji, które wpływają na wybór metody. Za przykład mogą posłużyć konstrukcje złożone, które mają trudno dostępne miejsca. W ich przypadku nie da się zastosować niektórych technik, a w tym galwanizacji.
Bud-Term – rozbudowana oferta usług
Antykorozja przemysłowa to specjalność Bud-Term. Nie tylko zrealizujemy dla Państwa każde zlecenie, ale i zaproponujemy najefektywniejsze rozwiązania, dostosowane do dostępnego budżetu. Malowanie hal to jedna z wielu opcji. Wykonamy także dla Państwa:
- Chorzów, ul. Kaliny 17
- +48 604 978 189
- +48 602 657 134
- Tomasz.Rybarski@bud-term.pl
- Lech.Rybarski@bud-term.pl
Copyright – BUD-TERM | DEVELOP: MADEbyDZIWAK – strony internetowe