zabezpieczenia-przeciwpozarowe

Zabezpieczenie PPOŻ konstrukcji stalowej jest obowiązkowe, a szczegółowo określa je prawo budowlane. Dzięki odpowiedniej ochronie elementów nośnych budynku można zadbać o bezpieczeństwo pracowników w skrajnych sytuacjach, np. wydłużając czas na ewakuację, a jednocześnie zapobiegając rozprzestrzenianiu się ognia. W poniższym tekście opowiemy o tym, czym malować konstrukcje stalowe oraz o czym pamiętać.

Po co wykonywać zabezpieczenia PPOŻ konstrukcji stalowych?

Obecnie na profesjonalne malowanie ogniochronne konstrukcji stalowych decyduje się każda firma (niezależnie od branży), która posiada halę produkcyjną, czy też magazyn. Każdy budynek oddany do użytku musi w określonym zakresie spełniać restrykcyjne normy przeciwpożarowe.

Dlaczego malowanie PPOŻ konstrukcji stalowej jest tak istotne? Przede wszystkim:

  • stal to materiał bardzo wytrzymały i niezawodny. Niestety, na skutek wieloletniej korozji oraz wysokich temperatur traci swoje właściwości, co może doprowadzić nawet do zawalenia obiektu. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby wykonać skuteczną warstwę izolacyjną,
  • dzięki odpowiednim zabezpieczeniom można zminimalizować straty, ograniczyć/spowolnić rozprzestrzenianie się ognia, a co za tym idzie zadbać o bezpieczeństwo pracowników. Oprócz konstrukcji stalowych zabezpiecza się także ściany, elewacje, czy też sufity.

Należy pamiętać o tym, że zabezpieczenia PPOŻ konstrukcji stalowych są rozwiązaniami biernymi i stanowią ostatnią linię obrony, która może zahamować rozprzestrzeniający się pożar. Właśnie dlatego tak ważne są również zabezpieczenia czynne, takie jak: czujniki, czy też dobrze rozplanowane alarmy.

Czym malować konstrukcje stalowe?

Malowanie ogniochronne konstrukcji stalowych zleca się profesjonalnym firmom, które są w stanie dokładnie przygotować powierzchnię pod aplikację farby, a następnie wybrać odpowiedni produkt zabezpieczający. Takie usługi dla przemysłu świadczy firma Bud-Term.

Najczęściej na konstrukcje stalowe nanoszona jest ogniochronna farba pęczniejąca, która w normalnych warunkach nie zwraca na siebie uwagi. Wraz z rosnącą temperaturą jej objętość szybko wzrasta, tworząc świetną izolację. Przykładowo: 2 milimetrowa warstwa farby może pęcznieć do momentu uzyskania nawet 10 cm! Takie zabezpieczenie PPOŻ konstrukcji stalowej jest skuteczne i dostępne w różnych klasach korozyjności. Wyróżniamy farby:

  • akrylowe (rozpuszczalnikowe lub wodorozcieńczalne) – bardzo szybko i sprawnie się je nanosi. Przeznaczone do nakładania cienkich warstw,
  • epoksydowe – przeznaczone do nakładania grubych warstw w środowiskach bardzo wymagających. Zapewniają najdłuższą ochronę przed wysokimi temperaturami podczas ewentualnego pożaru. Malowanie konstrukcji stalowych w tym przypadku jest bardziej czasochłonne, jednak z perspektywy czasu, opłaca się w nie zainwestować.

Cena malowania konstrukcji stalowych zależna jest od wybranej farby, a także powierzchni, którą trzeba pokryć. Nie bez znaczenia jest także cennik każdej firmy i odległość, jaką muszą pokonać specjaliści, chcąc dotrzeć na wskazane miejsce. W Bud-Term zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowych omawiane są z każdym klientem, dla którego przygotowywana jest indywidualna wycena. W ten sposób usługa jest spersonalizowana i zawsze wykonana na najwyższym poziomie.

PARTNERZY

Copyright – BUD-TERM    |    DEVELOP: MADEbyDZIWAK – strony internetowe