440654 87019801bw1
Śrutowanie stali, podobnie jak powszechne w wielu branżach piaskowanie, jest sprawdzonym sposobem na pozbycie się oznak korozji, a także na uszlachetnienie powierzchni. Na czym dokładnie polega proces i co warto o nim wiedzieć? W dzisiejszym artykule opowiemy o tym Państwu. Zachęcamy do lektury.

Śrutowanie metalu – co to jest?

Jak sama nazwa wskazuje, śrutowanie powierzchni metalowych jest procesem, podczas którego w łatwy i szybki sposób można pozbyć się niepożądanych zabrudzeń z konstrukcji, dachu, poszycia obiektów blaszanych, silosów, suwnic i tym podobnych. Mowa tu między innymi o pierwszych oznakach rdzy, starych warstwach ochronnych, łuszczącej się farbie, nalotach lub plamach po różnego rodzaju substancjach. Podczas procesu śrutowania materiał ścierny wyrzucany jest z urządzenia (dedykowanego do tego typu prac) pod wysokim ciśnieniem, uderza o powierzchnię i odrywa od niej niechciane zabrudzenie. Proces ten może odbywać się:
  • na sucho – w takim przypadku wysokie ciśnienie uzyskuje się dzięki powietrzu,
  • na mokro – metoda ta cieszy się sporą popularnością. W tym wariancie wysokie ciśnienie uzyskuje się dzięki wodzie, która nie tylko pozwala uzyskać lepszy efekt, ale i ogranicza poziom zapylenia do minimum. Ścierniwo, jakim jest śrut, wykorzystywane jest często na sucho, gdyż podczas używania generuje niewielki poziom pyłu. Zapylenie, o którym wspominamy, powstaje na skutek odrywania się zabrudzeń od czyszczonej powierzchni.

Czym się różni śrutowanie od piaskowania?

W odniesieniu do nazewnictwa, śrutowanie konstrukcji stalowych nie jest tym samym, co piaskowanie, mylnie traktowane jako synonim. Cel obu procesów jest ten sam, jednak materiał wykorzystywany podczas prac jest inny. Podczas śrutowania materiałem ściernym jest stalowy śrut. Podczas procesu piaskowania wykorzystywane są takie materiały jak: piasek kwarcowy, korund, a nawet lód. Możliwości jest wiele w zależności od efektu, jaki chce się uzyskać.

Od czego zależy skuteczność śrutowania?

Prace związane ze śrutowaniem stali nie wydają się skomplikowane. Aby jednak uzyskać zamierzony efekt, dokładnie uporać się z zanieczyszczeniami oraz uzyskać wymagany poziom chropowatości, trzeba posiadać specjalistyczną wiedzę, którą dysponują wyłącznie eksperci w tej branży. Po zapoznaniu się ze zleceniem muszą oni nie tylko dobrać odpowiednią metodę czyszczenia, rodzaj ścierniwa oraz sposób (na sucho lub na mokro), ale i dostosować poziom ciśnienia oraz kąt padania strumienia na powierzchnię, co wymaga dużej wprawy. Śrutując metal regularnie można na dłużej zachować jego właściwości i zapobiec rozprzestrzenianiu się korozji. Dokładnie oczyszczone powierzchnie mają wysoki stopień chropowatości, dzięki czemu doskonale przywierają do nich nowe warstwy zabezpieczające oraz specjalistyczne farby. Aby zachować wyznaczone standardy, specjaliści – po konsultacji z klientem – są w stanie uzyskać różne stopnie czystości powierzchni, którym przypisane są następujące symbole: klasa Sa 1, Sa 2, Sa 2,5, Sa 3. Bud-Term świadczy usługi dla przemysłu od wielu lat, na przestrzeni których zrealizował setki zleceń. Jako specjaliści zachęcamy Państwa do zajrzenia na naszą stronę oraz skontaktowania się z nami w celu doprecyzowania warunków współpracy. Chętnie odpowiemy także na wszystkie Państwa pytania: piaskowanie metalu.

PARTNERZY

Copyright – BUD-TERM    |    DEVELOP: MADEbyDZIWAK – strony internetowe