Korozja to niepożądany proces, osłabiający właściwości metali i prowadzący do uszkodzeń, np.: konstrukcji obiektu. Aby mu zapobiec, stosuje się różne zabezpieczenia antykorozyjne stali, skutecznie chroniące przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych oraz chemicznych. W tym wpisie przedstawimy Państwu najkorzystniejsze rozwiązania, które wykorzystywane są w różnych branżach nie tylko w Polsce, ale i na całym Świecie.
Sprawdzony sposób na zabezpieczenie stali przed korozją? Powłoki ochronne
Obecnie na rynku dostępne są różne sposoby zabezpieczania stali przed korozją. Do najpopularniejszych i najtańszych rozwiązań z pewnością zalicza się nanoszenie na metal warstwy ochronnej, która jest niczym bariera, izolująca przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych (promieniowania słonecznego, wilgoci), zabrudzeń z powietrza, czy też chemikaliów i innych mniej lub bardziej agresywnych substancji.
Zabezpieczenie antykorozyjne stali konstrukcyjnej należy wybierać rozważnie, biorąc pod uwagę konkretne środowisko. w którym znajduje się konstrukcja, wymagająca zabezpieczenia. W oparciu o specyfikacje można zdecydować się na warstwę ochronną z:
- farb – wykonane przy ich udziale zabezpieczenie antykorozyjne stali jest bardzo skuteczne. Ze względu na rodzaj farby wyróżniamy:
- farby chlorokauczukowe – poradzą sobie w zawilgoconym środowisku, ale i nie tylko. Stosowane wszędzie tam, gdzie metal ma styczność z kwasami oraz zasadami. Do nanoszenia nie tylko na powierzchnie stalowe, ale i żeliwne, czy też ocynkowane;
- farby alkidowe – uniwersalne. Może je stosować praktycznie na wszystkie metale;
- farby akrylowe – to, co wyróżnia to zabezpieczenie antykorozyjne, to z pewnością obecność żywicy akrylowej, która nadaje powłoce ochronnej trwałości (nawet przed promieniowaniem UV);
- farby poliuretanowe – produkt do zadań specjalnych. Skutecznie chroni nie tylko przed korozją, ale i olejami oraz smarami, których nie brakuje na zakładach produkcyjnych.
Zabezpieczenie antykorozyjne stali konstrukcyjnej – galwanizacja
Jeśli chodzi o popularne sposoby na zabezpieczenie antykorozyjne stali konstrukcyjnej, to szczególne miejsce zajmuje galwanizacja. Jest to nic innego, jak proces elektrochemiczny, podczas którego pokrywa się metalową powierzchnię cienką warstwą innego metalu, najczęściej cynku.
Dlaczego to rozwiązanie zyskało wielu zwolenników na całym świecie? Przede wszystkim ten sposób zabezpieczania stali przed korozją pomaga stworzyć wytrzymałą barierę, chroniącą przed szkodliwym wpływem wilgoci i innych czynników atmosferycznych. Dodatkowo, w przypadku uszkodzenia powłoki, cynk pełni funkcję ochrony katodowej, zapobiegając korozji stali przez swoje własne utlenianie.
A może anodowanie?
Ostatnim rodzajem zabezpieczenia antykorozyjnego stali, o którym chcielibyśmy wspomnieć, jest anodowanie. Jest to zaawansowana metoda obróbki. Podczas niej na danej powierzchni wytwarza się ochronna warstwa tlenkowa. Podstawą anodowania jest reakcja elektrochemiczna, zachodząca w specjalnie przygotowanym roztworze elektrolitu pod wpływem przyłożonego napięcia. Metal stanowi anodę, co oznacza, że podczas procesu utlenia się jego powierzchnia. Powstała powłoka jest niezwykle trwała i silnie zintegrowana z materiałem bazowym, dzięki czemu nie łuszczy się ani nie odpryskuje.
Który sposób zabezpieczenia stali przed korozją wybrać?
Jak widać po powyższym artykule, można zdecydować się na różne sposoby zabezpieczenia stali przed korozją. Każda z metod jest inna i cechuje się innymi parametrami, które należy dobierać indywidualnie. Na który sposób najlepiej się zdecydować? Zachęcamy do skonsultowania się w tej kwestii ze specjalistami Bud-Term. Chętnie zapoznamy się z Państwa oczekiwaniami i pomożemy dobrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Świadczone przez nas usługi piaskowania i nie tylko to gwarancja zadowolenia.
Więcej informacji na: malowanie konstrukcji stalowych