zabezpieczenia-antykorozyjne-2

Zabezpieczenia antykorozyjne wykonuje się na całym świecie. Są one niezbędne, aby utrzymać konstrukcje stalowe, dachy, elewacje, urządzenia, zbiorniki, silosy, czy też suwnice w odpowiednim stanie. Dbając o ten aspekt można uniknąć kosztownych napraw, a przede wszystkim utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa pracowników danego obiektu. Co należy wiedzieć o zabezpieczeniach antykorozyjnych? Podpowiadamy.

Zabezpieczenia antykorozyjne a obowiązujące przepisy

Na całym świecie zabezpieczenia antykorozyjne stali są normowane przez prawo i każdy właściciel zakładu produkcyjnego, magazynu, budynku użyteczności publicznej, składu, czy też wytwórni (niezależnie od branży) musi przestrzegać:

  • prawa budowlanego oraz przeciwpożarowego. Szczególnie istotne są normy odnoszące się do: tworzenia konstrukcji stalowych i aluminiowych (PN-EN 1090), farb oraz lakierów (PN-EN ISO 12944), czy też przygotowania podłoża pod zabezpieczenia (PN-ISO 8501),
  • europejskich standardów, które są określone w następujących dokumentach: EAD 350402-00-1106 oraz EAD 350140-00-1106.

Konstrukcja a zabezpieczenia antykorozyjne

Żadna ochrona antykorozyjna stali nie jest ponadczasowa i co kilka lat należy zatroszczyć się o to, aby ją odświeżyć. Częstotliwość, z jaką należy wykonywać zabezpieczenia, zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj materiału, warunki otoczenia, czy też stopień ekspozycji na warunki atmosferyczne. Zaleca się, aby regularnie wykonywać przeglądy i konserwacje w celu uniknięcie korozji.

Powłoki antykorozyjne stali zużywają się szybciej w bardziej wymagających środowiskach, które są odgórnie sklasyfikowane. Więcej na ten temat można poczytać w poprzednim naszym wpisie: Czym się różnią klasy korozyjności C3, C4, C5?

O profesjonalne zabezpieczenie antykorozyjne stali trzeba zadbać już na etapie stawiania budynku:

  • należy dokładnie zbadać otoczenie, a także ustalić na jakie czynniki środowiskowe będzie narażona konstrukcja. W ten sposób zawczasu da się wytypować najlepsze materiały,
  • projekt konstrukcji powinien być przemyślany i możliwie jak najprostszy – bez zagłębień i wnęk (gdzie może gromadzić się woda). Warto także zaprojektować konstrukcję w taki sposób, aby możliwe zminimalizować liczbę łączeń,
  • wszystkie pojedyncze elementy konstrukcji powinny pokrywać farby antykorozyjne przed montażem. Wiele firm dba o to już na etapie produkcji komponentów.

Przygotowanie powierzchni pod zabezpieczenia antykorozyjne

Zanim po długim czasie eksploatacji powłoki antykorozyjne stali zostaną na nowo położone, należy odpowiednio oczyścić i przygotować daną powierzchnię. Nie powinno być na niej rdzy, zabrudzeń, żadnych nalotów, czy też pozostałości po poprzednich farbach antykorozyjnych.

Powierzchnię można czyścić na kilka sposobów. Powszechne jest młotkowanie, szczotkowanie, a nawet opalanie. Jako specjaliści Bud-Term, świadczący usługi antykorozyjne, radzimy jednak zdecydować się na czyszczenie strumieniowo-ścierne. Rozwiązanie to świetnie radzi sobie na dużych powierzchniach, a woda z materiałem ściernym jest w stanie dotrzeć do każdego zakamarka.

Jakie są farby antykorozyjne? Rodzaje zestawów malarskich

Jeżeli chodzi o profesjonalne farby antykorozyjne, to wyróżniamy akrylowe, poliuretanowe, alkidowe, epoksydowe. Dokładnie wykonane zabezpieczenie antykorozyjne przetrwa wiele sezonów.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z ofertą usług firmy Bud-Term. Profesjonalne zabezpieczenie antykorozyjne stali to nasza specjalność. W zgodzie z obowiązującymi normami wykonamy także dla Państwa:

PARTNERZY

Copyright – BUD-TERM    |    DEVELOP: MADEbyDZIWAK – strony internetowe